Om3 kuitu

Valokuitu on ohut lasista tai muovista (esim. akryylimuovi) vedetty kuitu, jonka tarkoituksena on. Monimuotokuituluokat (OM OM OM OMPlus (tai OM4) .

OMmonimuotokuitu on uuden sukupolven kuitukaapeli, jossa kuidun ytimen halkaisija on µm ja kuoren . BendBright -kuitu kehitettiin ja tuotiin markkinoille yli neljä vuotta ennen. Kuitutyyppien OM , OM OMja OMyhteydessä kuidun päällysteen halkaisijan .

OM-ja OM-kuidut yleensä tyyppiä. Näitten kuitujen yhteydessä emme käytä OM1- tai OM2-merkintöjä vaan aiempia ja totuttuja GI- ja GK-merkintöjä. Optiset kuidut ja niiden ominaisuudet.

Monimuotokuidun (GK) vaimennus ja kaistanleveys. MM eli monimuotokuituja löytyy OMtai OMkategoriaa. SM-kuidut eli yksimuotokuidut (Single Mode) ovat yhä useammin käytetty kuitumuoto varsinkin . Häntäkuitu (pigtail) SC-liitin monimuoto (MM) OM3-kuitu, liitin beige, kaapeli aqua. Multimode kuituja löytyy neljä erilaista, jotka on nimetty OM OM OM OM4.

Käytännössä riittää, kun osaat erottaa OMkaapelin OM2-4 . Kytkentäkaapeli-kuitu OM0m, MM OM SCD-SC 0. Kytkentäkaapeli-kuitu OM0m, MM OM SCD-SC 0. DELTACO kuitu jatkokap, SC-SC, singlemode, simplex, keraam muovi.